מעבדת מחקר בינלאומית לקרקס עכשווי

בת ים 2014-2015 

ניהול אמנותי: אורית נבו

 

החזון אמנותי של המעבדה

 

בקווים כלליים לשיטת יוצרי הקרקס העכשווי, הבסיס הינו טכניקה של אמנויות קרקס מסורתיות השייכות לקרקס המודרני – אקרובטיקה על הקרקע ובאוויר ביחידים ובזוגות, ג'אגלינג ומניפולציה של חפצים, עמידות ידיים וכל הקשור לתחום שיווי המשקל, טרמפולינה, ליצנות וכל הנ"ל, בשילוב עם הכשרה מקצועית במחול ובתיאטרון.

תפיסת מופע הקרקס היא כזו שהתנתקה מהמבנה הקלאסי של קטעים קטעים עם מנחה המקשר ביניהם, שעיקרם הפגנת וירטואוזיות טכנית בתחומי המיומנויות השונים.

עבורנו, בקרקס העכשווי, הטכניקה היא אמנם בסיס יסודי, משמעותי ובעל חשיבות עליונה, אבל רק ככזה המאפשר לומר ולעסוק בתכנים משמעותיים על הבמה, בזירה, על הקרקע או באוויר. כלומר מדובר כאן בקרקס עם אמירה, דרמטית. מבחינתנו, בראש וראשונה אנושית, לעיתים חברתית, לעיתים נושקת ונוגעת במדע, בתיעוד ודוקומנטציה כמו גם בפנטזיה, בקומי, בטראגי וכמובן גם באבסורד.

חלק גדול מתפיסת השפה הבימתית התיאטרלית פלש אל תוך הקרקס העכשווי, כך המופעים שלנו נכתבים מראש, כסצנריו למופע. (באמצעים שונים: כתיבה, איורים, story-board, ועוד). למופע מעוצבת תאורה המשרתת את הפעולה הדרמטית על הבמה, כשלדרמטורגיה תפקיד חשוב בתהליך הכתיבה והבימוי. המופעים בקרקס העכשווי ככלל מבויימים, בד"כ ע"י בימאי המתמחה בתחום ולעיתים נוצרים כיצירה קולקטיבית של קבוצה.

מחול ושפת מחול משולבת בטכניקות הקרקסיות, אם על הקרקע ואם באוויר והתוצאה היא לעיתים קרובות סצנות מרגשות ובעלות עומק ורבדי קריאה ייחודיים שניתן למצוא בקרקס העכשווי בלבד.

באופן עקרוני הופך מופע הקרקס לזירה בה מתרחשת עלילה/סיפור או לכל הפחות מהלך דרמטי, המשתמש ברמה הטכנית הגבוהה ביותר, בכל יכולות המופע האנושיות של האמנים.

החל מאמנויות קרקס, דרך מחול, תיאטרון, שימוש בטקסט לפעמים, בשפות שונות, לעיתים קרובות מוזיקה מקורית הנכתבת עבור המופע ולעיתים אף מנוגנת על הבמה, כמו גם שילוב אמנויות עם מדיות נוספות כגון וידיאו ארט, קולנוע, אמנות פלסטית ועוד.

ועל כן, לתפיסתנו – הקרקס העכשווי הינו אמנות המופע האולטימטיבית, המאפשרת ביטוי מופעי עמוק, רגיש, מדויק, אינטליגנטי ולעיתים אף אינטלקטואלי, בלי הכרח להיות כזה ויחד עם זאת, פונה לקהלים רבים ומגוונים ככל האפשר.

מופע קרקס עכשווי לתפיסתנו הוא כזה הפונה לכל גיל, בשל רבדי הקריאה הרבים שהוא טומן בחובו. הקרקס העכשווי חומק מהגדרה אחת ספציפית ולכן תמיד רלוונטי, מחדש ומתחדש, בודק ופורץ את גבולותיו הוא, הן ברמת השפה והן ברמת האמירה באשר היא.

עבורינו לרוב היא עוסקת בהוויה האנושית במצבים שונים ומשונים, הנעים בין האינטימי ביותר כמו לדוגמא (תודעתו של אדם – ראה המופע "פנימחוץ" – פסטיבל בת ים 2011) לבין האוניברסאלי ביותר (ראה המופע "אי שם ובשום מקום" – פסטיבל Cirque en Corps, Marseille 2013 העוסק בהגירה כמעצב של היישות האנושית באשר היא).

המעבדה פועלת מאז שנת 2008 ופועלת באופן קבוע בחדרה מאז מאי 2010. 

 

חזון היצירה במעבדה ותכניה בשנים הקרובות

 

  • החזון לטווח הארוך, הינו הקמת חלל ייעודי למופעי קרקס . דבר שלא קיים בארץ עדין. חלל זה יהיה חלל מודולארי וישמש לחזרות ולפעילויות הקהילתיות של אנסמבל ON כמו גם למופעים עצמם. המקום ישמש להעלאת מופעי קרקס עכשווי מהארץ ומהעולם. כלומר – מתוצרי האנסמבל היוצר של המעבדה, כמו גם מופעים אורחים מהארץ ומחו"ל באופן קבוע ושוטף במהלך השנה.

  • ברמת היצירה האמנותית במעבדה. תהליכי היצירה יהיו כאלה שישתפו את כל אמני האנסמבל כיוצרים מבצעים ולא רק כמבצעים. כך היצירות ישלבו חומרים ותכנים שמענינים את הקבוצה כולה לעסוק בהם, לאורך שלוש שנות קיומה בחסות פסטיבל בת ים ואף בעתיד לבוא. שיטת העבודה של אורית היא כזו המבוססת על דיאלוג עמוק עם האמנים כולם, כתיבה מראש של מופעים, לעיתים קרובות יחד עם ערן שפירא לשילוב הוידיאו והסצנריו של הוידיאו מלכתחילה. ו/או בשילוב עם בימאים אותם היא מזמינה לשתופי פעולה ועריכת פרוייקטים של יצירה משותפים בארץ.

  • בנוסף תקיים המעבדה פרוייקט של ליווי יוצרים ואמנים מקצועיים צעירים בתחום הקרקס העכשווי לתקופות שונות מוסכמות מראש, ובפורמטים שונים במהלך השנה. בין היתר תספק המעבדה הדרכה בכתיבה לקרקס, עין חיצונית ו/או בימוי ליצירות קטנות כגדולות, ליווי והדרכה אישית לבימאים ויוצרים בתחילת דרכם וזאת בנוסף על: כתיבת פרויקט ובנית תקציב, הגשת פרויקט ותכנון לו"ז עבודה. היקף הליווי יתואם עם כל יוצר או קבוצה בהתאם לצרכים הספציפיים של הפרוייקטים המוצעים ולתקציב המאפשר ליווי זה.

  • כמו כן מציע המרכז הכשרות מקצועיות ברמה אירופאית גבוהה במסגרת סדנאות של אמני האנסמבל ואמנים ולהקות אורחים מחו"ל שהאנסמבל מארח. אלה יתקיימו בתדירות חודשית במהלך השנה ויהוו השלמה טכנית ואחרת במיומנויות שונות לבוגרי ביה"ס לקרקס בארץ ובאירופה שמעונינים לחזור ארצה ולפתח את כישוריהם ואמנותם במקום שיאפשר זאת בישראל.

  • אחת המטרות החשובות של המעבדה ברמת החזון האמנותי, תהיה שילוב בימאים ואמנים מחו"ל בהפקות של האנסמבל וע"י כך יצירת גשר ופתח לשיתופי פעולה אמנותיים עם חו"ל ועם הקרקס העכשווי בעולם היום. (ראה מכתבי המלצה להקמת המעבדה מגורמים בעלי שם וחשיבות בחו"ל המעוניינים בהמשך שיתוף פעולה עם אורית ועם האמנים העובדים איתה בעתיד, כאן בארץ). לשם כך בעקבות היצירה האחרונה ושיתוף הפעולה עם מרכז הקרקס ה CREAC de Marseille, אנחנו שמחים לציין ש Guy Carrara וכל הצוות העובד איתו יחד במרסיי במסגרת מרכז הקרקס הלאומי והים תיכוני, הסכימו ללוות את המעבדה כמודל קיים. על כן Guy Carrara ילווה את אורית כמנטור בכל הקשור לתהליך הקמת המעבדה והניהול האמנותי שלה בעתיד.  כמו כן ברמה הטכנית יהווה ה Creac מודל לחיקוי, הקמת המבנה הייעודי למעבדה ייעשה בליווי המרכז במרסיי והמרכז הגדול החדש שהוקם ב Auch בצרפת בקיץ שעבר. לכן חשוב להבין שאיננו מתעסקים בלהמציא את הגלגל, אנחנו פועלים עם שותפים לכל דבר בחו"ל בעלי נסיון בהקמת מבנים יעודיים מסוג זה, שילוו את הפרויקט בהקמתו ובניהולו השוטף בתחום. ואף מתעתדים לשתף פעולה מעשית ביצירה במקום. קישורים לאתרי מרכזי הקרקס בחו"ל:

 

        CREAC DE MARSEILLE: http://www.archaos.fr

 

        Le CIRC a AUCH: http://www.circa.auch.fr

 

  • עיקרון חשוב נוסף בעבודה הוא הבאת כמה שיותר אנשים במגע עם הקרקס העכשווי ועבודת הקרקס הנעשית ע"י האנסמבל, בדרכים רבות ושונות (ראה פעילות קהילתית מתוכננת). הדרכות לצוותים מקצועיים, חברות וארגונים בשילוב מיומנויות קרקס. בנית ימים שיכללו מופע, פגישה עם האמנים וסדנאות התנסות עם אמני הבית, ועוד.

  • בקוים כלליים, ההפקות/יצירות עשויות לכלול את כל האנסמבל, או לעבוד בפורמטים קטנים (ולכן גם שיווקיים יותר) של זוג, שלישיה או מופע יחיד, עפ"י רעיונות שיעלו בעקבות דיאלוגים אמנותיים אותם מנהלת אורית עם אמנים וגורמים שונים בארץ ובעולם. בנוסף תיצור המעבדה קו-פרודוקציות עם להקות ואמנים שונים בארץ להעלאת מופעים חדשים של יוצרים.

  • השאיפה היא שקהל שיחזור לראות את המופעים השונים שיוצגו במעבדה, בין היתר ברמת השימוש בחלל ו/או בסביבותיו, יחוש כל פעם שהוא מגיע למקום חדש.

 

 

תרומה ועבודה בקהילה:

 

בכל הקשור לשיתוף הקהילה באופן שוטף בפעילויות המעבדה – מתוכננת תכנית מיוחדת לפתיחת חזרות ומפגשים עם אמנים לבתי ספר המתמחים במחול ואמנויות, מגמות תיאטרון ומחול תיכוניות, על מנת לסלול את הדרך לאנשים אלה להכשרה מקצועית בעתיד מתוך היכרות קרובה עם עולם הקרקס.

 

התכנית תכלול גם מופעים מיוחדים לבתי ספר, ולכלל האוכלוסיות, המשלבים בסופם שיחה עם היוצרים והאמנים ופעילויות העשרה וחינוך נוספות.

ימים של דלתות פתוחות המשלבים מופעי בית ומופעים אורחים, לכל סוגי הקהלים והאוכלוסיות, על מנת לפתוח את עולם הקרקס לקהל רחב ככל הניתן ולהביא כמה שיותר אנשים במגע עם עולם היצירה שמאחורי הקלעים.

 

במות פתוחות אחת לחודש לבדיקת חומרים חדשים הנוצרים במעבדה.

התכניות הנ"ל הן בגדר "חינוך של הקהל" לקרקס אותו הוא עומד לראות ולחוות, כקהל בשלב ראשון ובשאיפה, כשותפים פעילים לעבודה, בשלבים מתקדמים יותר. 

 

 

© 2016 כל הזכויות שמורות למרכז יצירה לקרקס עכשווי

  • Facebook Classic
  • c-youtube
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now