תפיסת מופע הקרקס העכשווי, התנתקה מהמבנה הקלאסי של קטעים קטעים עם מנחה המקשר ביניהם, שעיקרם הפגנת וירטואוזיות טכנית בתחומי המיומנויות השונים.

עבור, יוצרי הקרקס העכשווי, הטכניקה היא אמנם בסיס יסודי, משמעותי ובעל חשיבות עליונה, אבל רק ככזה המאפשר לומר ולעסוק בתכנים משמעותיים על הבמה, בזירה, על הקרקע או באוויר. כלומר מדובר כאן בקרקס עם אמירה, ותפיסה דרמטית. מבחינתנו, במרכז ובאנסמבל ON, בראש וראשונה אנושית, לעיתים חברתית, לעיתים נושקת ונוגעת במדע, בתיעוד ודוקומנטציה כמו גם בפנטזיה, בקומי, בטראגי וכמובן גם באבסורד.

חלק גדול מתפיסת השפה הבימתית התיאטרלית פלש אל תוך הקרקס העכשווי, כך המופעים שלנו נכתבים מראש, כסצנריו למופע (באמצעים שונים: כתיבה, איורים, story-board, ועוד). למופע מעוצבת תאורה המשרתת את הפעולה הדרמטית על הבמה, כשלדרמטורגיה תפקיד חשוב בתהליך הכתיבה והבימוי. המופעים בקרקס העכשווי ככלל מבויימים, בד"כ ע"י בימאי המתמחה בתחום ולעיתים נוצרים כיצירה קולקטיבית של קבוצה.

מחול ושפת מחול משולבת בטכניקות הקרקסיות, אם על הקרקע ואם באוויר והתוצאה היא לעיתים קרובות סצנות מרגשות ובעלות עומק ורבדי קריאה ייחודיים שניתן למצוא בקרקס העכשווי בלבד.

באופן עקרוני הופך מופע הקרקס לזירה בה מתרחשת עלילה/סיפור או לכל הפחות מהלך דרמטי, המשתמש ברמה הטכנית הגבוהה ביותר, בכל יכולות המופע האנושיות של האמנים.

החל מאמנויות קרקס, דרך מחול, תיאטרון, שימוש בטקסט לפעמים, בשפות שונות, לעיתים קרובות מוזיקה מקורית הנכתבת עבור המופע ולעיתים אף מנוגנת על הבמה, כמו גם שילוב אמנויות עם מדיות נוספות כגון וידיאו ארט, קולנוע, אמנות פלסטית ועוד.

 

קרקס עכשווי הינו אמנות בפני עצמה, המתפתחת בעולם מזה כארבעים שנה. היא החלה את דרכה בצרפת בתחילת שנות השבעים אחרי מרד הסטודנטים, במהלכו חיפשו סטודנטים לתיאטרון דרכי ביטוי חדשות בתחום אמנויות המופע. השפה הטקסטואלית הבימתית לא סיפקה אותם ברמת התקשורת הישירה עם קהל – והם חיפשו דרכי ביטוי ושפת מופע חדשות. גם התיאטרון המחפש להיות תיאטרון מחול – והמחול המחפש להיות תיאטרון, נראו מוגבלים עבורם והרצון היה מהפכני ומחפש פריצת גבולות, ברמת השפה, כמו גם ברמת התכנים והתקשורת עם קהל.

עם הקמתם של שני בתי ספר לאמנויות הקרקס, ע"י אמנים מוכרים בתחום וכשהכשרתם איפשרה זאת, פנו אותם סטודנטים וחברו יחד להקמת מה שנחשבת היסטורית כלהקה שפרצה את הדרך לכל הבאות אחריה "Cirque Aligre”. 

בקווים כלליים, לשיטת יוצרי הקרקס העכשווי, הבסיס הינו טכניקה של אמנויות קרקס השייכות לקרקס המודרני – אקרובטיקה על הקרקע ובאוויר ביחידים ובזוגות, ג'אגלינג ומניפולציה של חפצים, עמידות ידיים וכל הקשור לתחום שיווי המשקל, טרמפולינה, ליצנות וכל הנ"ל, בשילוב עם הכשרה מקצועית במחול ובתיאטרון.

 

 

© 2016 כל הזכויות שמורות למרכז יצירה לקרקס עכשווי

  • Facebook Classic
  • c-youtube
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now